Świadome dbanie o prawidłowy poziom cholesterolu jest niezwykle ważne. Wysokie stężenie cholesterolu może bowiem w wyniku długotrwałego oddziaływania na organizm prowadzić do wielu komplikacji zdrowotnych.

W przypadku gdy mówimy o całkowitym poziomie cholesterolu to według norm optymalne jest stężenie nie przekraczające 200 mg/dl. Lekarze powszechnie zalecają jednak nieco dalej idącą ostrożność i nie przekraczanie 190 mg/dl określając właśnie ten poziom jako granicę bezpieczeństwa.

Podane normy dotyczą jednak jedynie ludzi w młodym wieku, u których do tej pory nie występowały schorzenia układu krwionośnego. Normy określające prawidłowy poziom cholesterolu są bowiem bardziej rygorystyczne w przypadku osób starszych a także tych cierpiących na cukrzycę lub inne schorzenia.

W ramach cholesterolu wyróżniamy jednak też jego dwie frakcje. Pierwsza z nich to HDL nazywana powszechnie dobrym cholesterolem. W jej przypadku zazwyczaj im wyższe jej stężenie w organizmie tym lepiej. Za jej prawidłowy poziom uznaje się 50 mg/dl w przypadku kobiet i 40 mg/dl u mężczyzn.

Podobnie jednak jak w przypadku cholesterolu całkowitego również w tym wypadku podane standardowego normy odnoszą się do ludzi młodych oraz w pełni zdrowych. U osób mających problemy z układem krążenia zaleca się utrzymywanie dobrego cholesterolu na poziomie powyżej 60 mg/dl.

Dbanie o prawidłowy poziom dobrego cholesterolu jest wskazane szczególnie ze względu na fakt że pomaga on radzić sobie z drugą frakcją a więc złym cholesterolem. W jego przypadku również określone są konkretne normy stanowiące punkt odniesienia co do tego czy jego stężenie jest właściwe.

Warto przy okazji wspomnieć, że w przeciwieństwie do frakcji HDL zły cholesterol powinien być na jak najniższym poziomie. Standardowo za bezpieczne jego stężenie uznaje się 130 mg/dl choć i w tym wypadku są od tego wyjątki odnoszące się do grup podwyższonego ryzyka a więc osób starszych, zmagających się ze schorzeniami układu krążenia oraz chorujących na cukrzycę.

W przypadku tych ostatnich według lekarzy za prawidłowy poziom uznać należy 70 mg/dl i najlepiej gdy zły cholesterol udaje się utrzymywać poniżej tej normy. Co do pozostałych wymienionych grup u których występuje zwiększone ryzyko powikłań zdrowotnych związanych ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu to stężenie 100 mg/dl określane jest jako bezpieczne.

Jeśli chcemy dokładnie sprawdzić poziom cholesterolu o raz poszczególnych jego frakcji użyteczny będzie profil lipidowy. Jest to badanie krwi dostarczające informacji jakie jest całkowite stężenie cholesterolu a także jaki mamy poziom frakcji HDL, LDL oraz trójglicerydów.

Warto pamiętać jednak o tym, że oceny wyników badania powinien się podejmować jedynie lekarz gdyż tylko on może je właściwie zinterpretować. Na ich podstawie będzie mógł określić czy konieczne jest leczenie a jeśli tak to w jakiej formie.