Przed podjęciem leczenia konieczna jest dokładna diagnostyka pozwalająca precyzyjnie określić jaki obszar gardła odpowiada za występowanie chrapania. Zakres zabiegu operacyjnego zależy od wyników przeprowadzonych badań. Czasami wystarczające okazują się proste zabiegi związane z korektą krzywej przegrody nosowej czy usunięciem migdałków będących częstą przyczyną występowania chrapania w przypadku dzieci.

Jednak w przypadkach występowania patologicznego chrapania wywołanego częstymi bezdechami sennymi konieczne mogą się okazać bardziej złożone zabiegi. Można na przykład wykorzystać specjalne elektrody, dzięki którym możliwe jest usunięcie części tkanek z obszaru podniebienia. W ten sposób można doprowadzić do napięcia zbyt zwiotczałych mięśni.

Oczywiście z chrapaniem można sobie również radzić doraźnie stosując choćby zakładaną na noc maskę połączoną ze sprężarką powietrza dostarczającą nam powietrza, które jednak transportowane jest pod większym niż zwykle ciśnieniem. Na rynku dostępne są również specjalne aparaty, które zakładane na noc uniemożliwiają zapadanie się języka. Jeśli jednak przyczyną chrapania są problemy z drożnością dróg oddechowych wywołane nieprawidłową budową anatomiczną to wszelkie takie rozwiązania są jedynie doraźne, gdyż nie usuwają trwale przyczyny chrapania.