Na poziom cholesterolu wpływ mają przeróżne czynniki, z których wiele związanych jest z naszym stylem życia, który niestety często jest powodem znacznego przekraczania jego normy. To bowiem właśnie ustalone normy określają jaki powinien być właściwy poziom cholesterolu aby jego nadmiar nie miał negatywnych konsekwencji dla naszego zdrowia.

W przypadku zdrowych i stosunkowo młodych osób przyjmuje się że 200 mg/dl jest optymalnym stężeniem cholesterolu. Często jednak można się też spotkać z opinią że najlepiej jest nie przekraczać poziomu 190 mg/dl. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego że obie te wartości odnoszą się do całkowitego stężenia cholesterolu.

Równie istotne są poziomy poszczególnych frakcji cholesterolu. Wyróżnia się dwa główne rodzaje. W przypadku złego cholesterolu (LDL) czym jego stężenie jest niższe tym lepiej. Dla zdrowego człowieka za bezpieczny poziom przyjmuje się 130 mg/dl. Jednak w przypadku przebytych schorzeń wskazane jest nieprzekraczanie stężenia 100 mg/dl a najlepiej 70 mg/dl (dotyczy to szczególnie osób u których występuje cukrzyca).

Z kolei w przypadku dobrego cholesterolu normy określają tak naprawdę jego minimalne stężenie. W przypadku osób zdrowych jest 40 mg/dl oraz 50 mg/dl (odpowiednio dla mężczyzn i kobiet). Jeśli chodzi o osoby z problemami dotyczącymi układu krążenia to wskazane jest przekraczanie 60 mg/dl.

Aby sprawdzić jakie ma się poziomy zarówno całkowitego cholesterolu jak i jego frakcji warto wykonać profil lipidowy. To badanie krwi dostarcza kompleksowych informacji dotyczących stężenia cholesterolu w naszym organizmie.

Należy pamiętać o tym że ostatecznej oceny wyników badań dokonuje lekarz oceniając je nie tylko w odniesieniu do konkretnych norm. Ważny jest bowiem też stan zdrowia konkretnego pacjenta co sprawia że taki sam wynik w przypadku dwóch różnych osób może być zupełnie inaczej interpretowany.

Poziom który w przypadku jednego pacjenta okaże się akceptowalny w przypadku innego może zostać uznany za niewłaściwy. Dlatego właśnie nie powinniśmy samodzielnie podejmować się oceny uzyskanych wyników gdyż może to prowadzić do błędnych wniosków.